Systemy klimatyzacji w samochodach

Obecnie klimatyzacja jest standardem w różnego rodzaju pojazdach, dzięki temu będziemy mogli obniżyć temperaturę w lecie, z pewnością jest to funkcjonalność która na stałe przyjęła się do naszych aut.

Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę iż może być to zwykła klimatyzacja lub też klimatyzacja automatyczna z podziałem na strefy, dzięki czemu pasażerowie będą mogli regulować przykładowo siłę nawiewu w zależności od miejsca. Jest to obecnie bardzo wygodna funkcja, z pewnością wpływa na komfort jazdy.

Systemy klimatyzacji w samochodach

Jaką rolę odgrywa parownik w systemach klimatyzacji?

W układzie klimatyzacji znajdziemy wiele istotnych podzespołów takich jak przykładowo skraplacz, sprężarka, urządzenia rozprężne. Warto zwrócić uwagę iż potrzebny będzie także czynnik chłodniczy, który rozpręża się i odparowuje przez co temperatura zostanie obniżona, warto zwrócić uwagę iż istnieją dwa rodzaje parowania, jest to konwencja wymuszona która wykorzystuje wentylator lub też pompę powietrza. Możemy także spotkać konwekcji naturalną gdzie ciecz chłodzona jest przez przepływ do parownika. Oczywiście powinniśmy pamiętać aby cały system klimatyzacji był jak najlepszej jakości, należy wykonywać przeglądy tak aby klimatyzacja nie zawiodła nas w najmniej oczekiwanym momencie.

W przypadku parownika powinniśmy zwrócić uwagę iż musi on posiadać wystarczającą przestrzeń do cyrkulacji czynnika chłodniczego, musi także mieć moc która pozwoli na wchłonięcie odpowiedniego ciepła a także aby wszystkie procesy związane z chłodzeniem powietrza mogą następować w sposób prawidłowy. Oczywiście w niektórych przypadkach możemy mieć problem z awarią parownika, wówczas system klimatyzacji nie będzie działał w taki sposób jaki powinien. Wówczas powinniśmy udać się do odpowiedniego serwisu który dokona odpowiednich napraw.

Oczywiście awarii może ulec klimatyzacja także w samochodach ciężarowych takich jak Man parownik – DBK Parts oferuje niezawodne części które pozwolą na szybko naprawę całego systemu klimatyzacji, wówczas kierowca będzie mógł pracować w komfortowych warunkach.