Bezsenność w ciąży

Problem bezsenności w początkowej fazie ciąży jest bardzo rzadko spotykany. Zmiany hormonalne znacznie częściej sprawiają, że przyszłe mamy niemal bez przerwy mogłyby spać. Jednak w ostatnim trymestrze coraz częściej pojawiają się zaburzenia snu, które mogą stać się uciążliwe dla kobiety. Przyczyny bezsenności jakie mogą być?

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn bezsenności są:

  • powiększający się brzuch – coraz większy brzuch sprawia, że trudno znaleźć wygodną pozycję do spania;
  • częste wizyty w toalecie – ucisk na pęcherz moczowy sprawia, że konieczne są częste wizyty w toalecie. To z kolei prowadzi do budzenia się w nocy i wyraźnego pogorszenia jakości snu;
  • skurcze – w ciąży często pojawiają się bardzo bolesne skurcze. Bolące łydki mogą skutecznie przeszkadzać w dobrym wysypianiu się;
  • ruchy dziecka – również maluszki bardzo często uniemożliwiają mamom wyspanie się. Wieczorem wiele dzieci uaktywnia się, co sprawia, że przyszłej mamie trudno jest zasnąć;
  • lęk przed porodem – obawy przed porodem wywołują stres, a to z kolei wpływa negatywnie na sen.

Sposoby na bezsenność w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży brak snu może być bardzo uciążliwy. Dostateczna ilość snu jest również bardzo ważna dla dziecka. Dlatego warto zrobić wszystko, aby przyszła mama mogła się dobrze wyspać. pozycja do spania – kobiety w ciąży często narzekają na problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania. Obecnie zachęca się przyszłe mamy do korzystania ze specjalnych poduszek w kształcie litery C, które pomagają znaleźć wygodną pozycję do spania. Wizyty w toalecie – częste wstawanie w nocy do toalety może skutecznie utrudnić dobre wysypianie się. Dlatego najlepiej zmniejszyć ilość napojów pitych przed snem. Skurcze łydek – jeśli pojawiają się skurcze należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, zaleci on preparaty z magnezem i witaminą B. Stres przed porodem – każda kobieta boi się porodu, niezależnie czy będzie to pierwszy czy kolejny. Jeśli ten strach utrudnia zasypianie warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem ginekologiem lub przyjaciółką.

Domowe sposoby na bezsenność

Bezsenność dotyka już niemal co drugiego dorosłego człowieka. Problemy z zaśnięciem, budzenie się w nocy czy wstawanie o świcie mogą doprowadzić do chronicznego zmęczenia czy ciągłej senności. Dlatego warto walczyć z tym schorzeniem. Niekiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty, jednak bardzo często wystarczą domowe sposoby radzenia sobie z bezsennością.

Rytuały
Już niemal od urodzenia w życie człowieka wprowadzane są swego rodzaju rytuały, które ułatwiają mu działanie. Niemowlęta dostają jeść co określoną liczbę godzin. Jest też wyznaczona pora na kąpiel i zasypianie. Również w przypadku dorosłych wprowadzenie rytuału przed snem może być bardzo pomocne. W pewnym momencie organizm przyzwyczaja się do ustalonej sekwencji działań i na nią reaguje.

Szklanka ciepłego mleka
Zdaniem niektórych wypicie szklanki ciepłego mleka koi nerwy i ułatwia zasypianie. Zimową porą warto dodać do niej łyżkę miodu na odporność.

Gorąca kąpiel
Ciepła kąpiel w wannie doskonale relaksuje. Należy jednak pamiętać, by nie kąpać się przed samym snem, aby nie kłaść się do łóżka rozgrzanym.

Wywietrzony pokój
Przed położeniem się do łóżka należy dobrze wywietrzyć pokój. Duża ilość tlenu, niezbyt wysoka temperatura i średnia wilgotność sprawiają, że łatwiej jest zasnąć a sen przynosi upragniony wypoczynek.

Wyciszenie
Sen przychodzi do osób spokojnych i wyciszonych, dlatego przed snem warto zadbać o swój relaks. Można posiedzieć w pokoju z przygaszonym światłem, albo posłuchać ulubionej muzyki.

Wygodna piżama
Bardzo ważna jest również odzież, którą wybiera się do spania. Najlepiej sprawdzają się luźne piżamy wykonane z naturalnych tkanin.

Stała pora snu
Na sen wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest czas przeznaczony na sen. Osoby cierpiące na bezsenność powinny szczególnie dbać o to, aby kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Odsypianie w weekend zamiast pomóc nadrobić braki snu, dodatkowo rozregulowuje organizm, co działa wręcz odwrotnie.