Jak zainteresować dziecko aktywnością fizyczną

dzieci-sportŻyjemy w czasach komputerów, tabletów i smartfonów. Niestety rodzice sami zachęcają swoje pociechy do ich korzystania, gdyż np. tylko wtedy dziecko zje posiłek, itp. Stosując od najmłodszych lat takie praktyki pozbawiamy dzieci wiele przyjemności i korzyści płynących z bycia aktywnym. O ile dziecko samo wyjawia chęci pójścia na zajęcia sportowe to do rodziców możemy jedynie należeć sprawa zapisania go tam. Inaczej sprawa wygląda, kiedy nasza pociesza nie jest zainteresowana aktywnością fizyczną. Warto wtedy zacząć działać. Dlaczego? Dlatego, że dzięki owej aktywności fizycznej wzmacniane są kości, stabilizuje się praca mięśnia sercowego czy rozwijają się narządy wewnętrzne. Ale tych zalet jest jeszcze więcej. Pamiętajmy, że każda aktywność fizyczna jest dobra dla dziecka, oprócz kilka wyjątków.

Jak zainteresować dziecko aktywnością fizyczną

Warto zawozić dzieci na treningi piłki nożnej, siatkówki czy na pływanie. To co powinniśmy wykluczyć to ćwiczenia siłowe. Zapomnijmy o tym, by nasze kilkuletnie dziecko podnosiło ciężary. Z pewnością źle to wpłynie na jego kości. Jak zatem zainteresować naszego malucha sportem? Przede wszystkim warto takie działania zacząć jak najszybciej. Dzięki temu zobaczy jak fajnie jest spędzać czas na dworze, kopiąc piłkę i poznawać kolegów. Zabrzmi to dość banalnie, ale większości dzieciom wystarczy dać po prostu piłkę i ono już samo zacznie się nią bawić. Warto również, by sami rodzice brali czynny udział w takiej aktywności. Po pracy, w weekend można przecież zabrać dziecko na wycieczkę rowerową. Możemy również dziecko zabrać na basen. Niewiele z nich boi się wody, a wystarczy zakupić tylko strój kąpielowy i czasem czepek.

Na pływalni są różne rodzaje basenów, są i te przeznaczone dla dzieci – ze zjeżdżalniami i zabawkami. Przy tym wszystkim warto pamiętać, by odbywało się to w formie zabawy. Nie możemy doprowadzić do tego, że w każdy dzień wozimy dziecko z treningu na trening. Chodzi w końcu o to, by czerpać z tego przyjemność, a pasja rozwija się przez długie lata. Kto wie, być może za kilkanaście lat będziemy mogli nasze pociechy dopingować na wielkich imprezach sportowych.