Jak dobrać ciężar hantli

hantleNajczęściej podczas treningów osoby decydują się na ćwiczenia siłowe. Każdy z nas może mieć tu dodatkowy inny cel – jedni chcą bardzo podkreślić swoje mięśnie, jeszcze inni dążą do lekkiego wyrzeźbienia ciała i wzmocnienia. Najczęściej owe ćwiczenia możemy wykonywać również w domu. A gadżetem, który jest równie często wykorzystywany podczas owych ćwiczeń są hantle. Jednak idąc do sklepu i stojąc przed nimi zastanawiamy się, które wybrać. Zazwyczaj osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z takim rodzajem ćwiczeń wybierają te jeden z najcięższych. Niestety takie wybory prowadzą do kontuzji. Znowuż wybierając lżejsze hantle możemy długo nie widzieć zadowalających nas efektów. Tak naprawdę nie ma nigdzie wypisanej zasady jakie hantle dla jakiej osoby są przeznaczone. Stąd też zakup ich może być trudny. Należy jednak patrzeć na swoje potrzeby, a przede wszystkich początkowe możliwości. I dlatego też, przy ich zakupie warto kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Jak dobrać ciężar hantli

Po pierwsze, jeśli dopiero zaczynamy ćwiczenia siłowe zacznijmy od lżejszych hantli. Przyjmuje się, że powinny one ważyć co najmniej 5 kilogramów. Ale tak naprawdę będąc w sklepie możemy je wziąć i wypróbować. Jeśli musimy wspomagać się drugą dłonią to znak, że należy wybrać coś lżejszego. Z drugiej strony nie kupujmy takich, których nie czujemy obciążenia. Kiedy nadal nie wiemy co wybrać warto zastosować ciekawą metodę. Wcześniej podpatrz ćwiczenia na hantle, a w sklepie wykonaj z nimi kilkanaście powtórzeń (nie więcej niż 15). Kiedy nie uda nam się ich wykonać do końca to znak, aby wybrać lżejsze hantle. Jeśli jednak wykonamy je wszystkie i nic nie poczujemy to znak, że trzeba szukać czegoś cięższego.

Odpowiednie będą te, przy których poczujemy nasze mięśnie, ale wykonamy wszystkie powtórzenia i nie będziemy czuli bólu. Przy tym wszystkim ważne jest również to jakie partie ciała chcemy ćwiczyć i jakie efekty chcemy osiągnąć. Oczywistym jest, że jeśli zależy nam na widocznych mięśniach to należy kupować cięższe hantle. Jeśli natomiast chcemy tylko je nieznacznie wyrzeźbić to wybierzmy te lżejsze.