Fototapety – magiczne dekoracje ścienne

Dekorowanie wnętrz to dziedzina, która nabiera coraz większego rozpędu, wciąż rozwijając się, co z pewnością z jednej strony jest efektem większego zapotrzebowania na piękne wnętrza, a z drugiej ogromną dostępnością materiałów. Estetyczne otoczenie nie tylko sprawia, że czujemy się w nim znacznie lepiej, ale też może wiele zdziałać w pozyskiwaniu klientów czy kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Obok wiedzy o kolorach, proporcjach, korzystnych i niekorzystnych połączeniach, czy wypełnianiu wnętrz detalami dużą rolę odgrywają tu również nowoczesne materiały, do których można zaliczyć fototapety.

Fototapety – dekoracje w rozmiarze XXL

Urok fototapet kryje się nie tylko w ich wzorach i kolorystyce, ale także, a może przede wszystkim – w rozmiarach. Tradycyjnie wykorzystywane w dekoracji pokoi, kuchni czy miejsc publicznych pojawiają się na całych ścianach, tym samym wywierając ogromny wpływ na charakter wnętrza. Wielkość obrazów ma duże znaczenie w ich odbiorze, bowiem przyciągają one uwagę już w pierwszej chwili po wejściu do pomieszczenia, w przeciwieństwie do małych dekoracji, często znikających wśród wyposażenia. Taka cecha fototapet sprawia, że nawet wtedy, gdy nie możemy sobie pozwolić na nadmiar sprzętów, lub wybieramy te z nieco niższej półki, dzięki odpowiednio dobranej dekoracji ściennej stworzymy miejsce, które przerośnie efektami najbardziej ekskluzywne salony. Fototapety działają na wyobraźnię sprawiając, że niemal namacalnie czujemy powiew wiatru znad morza, słyszymy szelest liści lasu lub odbieramy ciepłe promienie słońca na rozgrzanym letnim niebie. Pozwala to na kształtowanie przestrzeni wnętrza, rozjaśnianie go lub przyciemnianie, podnoszenie temperatury lub wprowadzanie przyjemnego orzeźwienia. Fototapety ścienne nie muszą jednak bezwzględnie wypełniać całej ściany, bowiem – dzięki możliwości drukowania w dowolnym formacie – świetnie sprawdzają się, jako wypełnienie wnęk, wykuszy, wąskich ścianek i innych tego typu miejsc.

Magia na ścianach, czyli kształtowanie wnętrz

Poza niewątpliwym pięknem i bardzo ciekawym efektem dekoracyjnym fototapety mają niezwykłą moc oddziaływania na fizyczny charakter wnętrza. Jedną z częściej wykorzystywanych cech takich dekoracji, jest ta powiększająca optycznie lub zmieniająca proporcje pomieszczeń. W przeciwieństwie do samodzielnie budowanych domów mieszkania w blokowiskach czy starszych domach jednorodzinnych nie zawsze spełniają nasze oczekiwania pod względem wielkości i proporcji. Szczególnie daje się to we znaki osobom mieszkających w blokach z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, w których wygospodarowywano kolejne pokoje kosztem przestrzeni łazienki czy korytarza. Pojęcie pokoju-tramwaju nie jest nam obce przekładając się na pomieszczenie, w którym jedno łóżko czy tapczan już utrudniają poruszanie się. Fototapety nie są w stanie zmienić fizycznych proporcji pokoju, ale zdziałają cuda w ich wizualnym odbiorze, dzięki czemu wnętrze staje się przyjemniejsze i mniej klaustrofobiczne. Taki efekt pozwala osiągnąć niemal każdy krajobraz, długa ulica lub plac, a także tunele w dziesiątkach mniej czy bardziej realnych odmian. Co ciekawsze, za pomocą fototapety można też zmniejszyć wnętrze, które jest bardzo rozległe i nieprzytulne. Wystarczy ciemniejszy w odcieniu las, widok miasta w nicy lub ceglana ściana.

Od barwnej mozaiki do sepii

Mówiąc o fototapetach nie można zapomnieć o ich kolorystyce, która jest niezwykle bogata i bardzo zbliżona do natury. Kolory to efekt przenoszenia na dekoracje fotografii wykonanych tradycyjnym aparatem z dobrej klasy obiektywem. Wysokiej rozdzielczości zdjęcia odzwierciedlają kolory przyrody, nieba, przedmiotów czy architektury w wersji, jaka została stworzona w rzeczywistości. Na tym jednak nie kończą się możliwości tworzenia dekoracji ściennych. Poza fotografią z pomocą w drukowaniu nowych motywów przychodzi też grafika komputerowa, dzięki której powstała bardzo szeroka i urozmaicona dziedzina abstrakcji. To fototapety, które stwarzają nieograniczone możliwości, bowiem ilość kolorów jest tu tak duża, jak szeroka jest paleta barw komputerowych, licząca miliony odcieni. Gdyby ta ilość możliwości nie zadowalała jeszcze potencjalnych użytkowników w sukurs przychodzą filtry komputerowe, dzięki którym można odbarwiać, przebarwiać, drukować obrazy w kolorze sepii, czerni i bieli, a nawet dodawać do nich pojedyncze, barwne akcenty. Ilość możliwości jest tu ograniczona jedynie wyobraźnią twórców i zapotrzebowaniem odbiorców.

Kreowanie stylu wnętrza z fototapetą

Fototapety to również doskonałe dekoracje do podkreślania konkretnego stylu wnętrza. Jeśli fascynuje nas klimat północnej Afryki świetnym sposobem na jego zaakcentowanie będą dekoracje ścienne z motywami marokańskimi, czyli bardzo bogatą mozaiką zdobionych kafelków. Fototapeta z ukwieconą makami łąką lub krowami na pastwisku doskonale podkreśli klimat rustykalny wnętrza. Salony stylizowane na retro będą idealnie prezentować się z fototapetą w drobny rzucik, a nowoczesne – z kolorowym, abstrakcyjnym tunelem, fraktalą czy inną kompozycją w stylu op-art. W bogatej kolekcji wzorów znajdą się też motywy romantyczne, z zachodami słońca czy kwiatami, przesycone erotyką, nawiązujące do tematyki kulinarnej czy religijnej, fototapety z motywami graffiti i wiele innych, które doskonale zintegrują się z miejscem, albo zmieniając jego charakter, albo wzmacniając już istniejący wystrój. Możliwości tworzenia jest tak wiele, jak wiele ludzkich umysłów oraz jak bujna bywa wyobraźnia, dlatego fototapety to dekoracje, które praktycznie nie stawiają żadnych granic.