Znajdziemy różne rodzaje prowadnic do szuflad

Prowadnice szuflad należą do szyn teleskopowych, ponieważ można je wysunąć teleskopowo do dłuższej pozycji.

Dzięki nim możemy otwierać i zamykać szuflady. Są więc ukrytymi pomocnikami, które ułatwiają nam codzienne życie i są niezastąpione w meblach kuchennych, biurowych, w warsztatach, szafach, komodach. Prowadnice do szuflad dostępne są w różnych rozmiarach i przedziałach cenowych, możemy je zakupić, gdy chcemy odnowić swoje meble.

Znajdziemy różne rodzaje prowadnic do szuflad

Kiedy można zastosować prowadnice do szuflad kulkowe?

Obecnie w sprzedaży znajdziemy prowadnice do szuflad o różnych funkcjach, które z łatwością dobierzemy do każdego zastosowania. Jeśli drzwi i szuflady mają się cicho domykać, prowadnice powinny być wyposażone w system cichego domykania. Ta technologia tłumienia najpierw spowalnia, a następnie automatycznie zamyka szufladę, dzięki temu nie dochodzi do ostrego trzaskania czy głośnego zamykania szuflady.

Mechanizm prowadnicy z cichym domykaniem składa się z dwóch części, sprężyny i amortyzatora. Gdy szuflada z prowadnicą cichym domykaniem jest wysuwana, sprężyna jest napinana, a amortyzacja wydłuża się. Podczas zamykania amortyzacja zapewnia powolny przebieg tego procesu, dzięki czemu szuflada nie zatrzaskuje się głośno, tylko lekko zamyka. W szufladach powszechnie stosowane są prowadnice kulkowe, gdzie w szynach zastosowanych jest kilka kulek, po których otwiera się i zamyka szuflada. Najczęściej każdą prowadnicę szuflady montuje się w konfiguracji pionowej po przeciwnych stronach, chociaż niektóre z nich można zamontować na spodzie elementu szuflady. Jeśli producent sugeruje, że konfiguracja do montażu na spodzie jest możliwa, zawsze sprawdź, czy ta konfiguracja ma wpływ na inne czynniki, takie jak nośność.

Prowadnice do szuflad kulkowe są niedrogie, trwałe i pozwalają na sprawne wysuwanie i wsuwanie szuflady do szafki. Nośność prowadnic to maksymalne dopuszczalne obciążenie lub waga, jakie prowadnica szuflady może wytrzymać, i może być kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, jaką prowadnicę wybrać do danego zastosowania. Aby uniknąć nieoczekiwanych awarii, należy określić nośność całego projektu i znać nośność każdego elementu jako czynnik ograniczający.