Ogród na wiosnę

Kiedy nadejdzie wiosna, przychodzi czas na nasze prace ogrodowe. Trzeba przycinać krzewy i gałęzie oraz kosić trawnik. Ważne jest, aby nawozić glebę, aby rośliny miały wystarczająco składników odżywczych, kiedy wybudzą się z zimowego snu. Trzeba także usuwać chwasty z roślin doniczkowych i z miejsc w ogrodzie, gdzie rosną. Gdy pojawiają się nowe pędy, trzeba dbać o nie szczególnie dokładnie, by wyrosły na zdrowe i silne rośliny, które później zapewnią pyszne owoce w lecie i jesieni.

 

Poza przycinaniem krzewów i trawy robimy przygotowania w ogrodzie na wiosnę, np. sadzenie kwiatów, warzyw, ziół i innych roślin, które najlepiej rozwijają się w tym sezonie. Istotnym etapem wiosennych prac ogrodowych jest także odchwaszczanie, które pomaga utrzymać ogrody w doskonałym stanie!

 

Marzec i kwiecień to pierwsze miesiące wiosny, dlatego niosą ze sobą szereg zadań dla ogrodników. Zatem remontuj, buduj – działaj!

 

W marcu koniecznie trzeba przygotować ziemię do nadchodzącego sezonu. W tym czasie można również rozpocząć nawożenie, a także usuwanie chwastów. Drzewa owocowe powinny zacząć wypuszczać pąki pod koniec marca, dlatego ważne jest, aby sprawdzić ich stan zdrowia. 

W kwietniu ogrodnicy będą musieli kontynuować pielęgnację ogrodów, trzeba również trzymać chwasty na dystans, aby rośliny rosły zdrowe i silne. 

Trawnik na wiosnę

 

Początek roku to także świetny czas na decyzję, jak ma wyglądać trawnik. Trawnik z rolki to darń już pocięta i zwinięta, którą można szybko rozłożyć na glebie w ogrodzie, by natychmiast mieć gotowy trawnik. Siew z kolei polega na wymieszaniu z glebą traw, nasion i innych substratów w celu założenia nowego trawnika.

Jeden i drugi ma swoje plusy, ale i minusy. Jeśli nie wiesz, na który się zdecydować, zapytaj fachowców ze sklepu ogrodniczego.

Wiosenne porządki

 

Wiosna to także nieustanne porządki po zimie. Zamiatanie, zbieranie patyków, przegląd narzędzi ogrodniczych – to tylko niektóre z obowiązków. Cóż, nikt nie mówił, że będzie łatwo. Jeśli chcesz latem cieszyć się pięknym ogrodem, musisz włożyć dużo pracy w przygotowanie.

 

Nowe grabie, nowe łopatki, naostrzenie noży w kosiarce – dobrze zaplanuj prace w ogrodzie. Im szybciej się za to zabierzesz, tym lepiej będziesz przygotowany na lato w ogrodzie.

 

Wiosna w ogrodzie to czas, kiedy natura budzi się do życia po zimowej hibernacji. Drzewa zaczynają puszczać pąki, kwiaty zaczynają kwitnąć, a trawa zaczyna rosnąć. To również czas, kiedy można rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodniczego, np. poprzez sadzenie roślin i przycinanie drzew. Wiosną w ogrodzie można też obserwować powrót ptaków i innych zwierząt, które szukają pożywienia po zimie. Jest to piękna pora roku, która pozwala cieszyć się naturą i jej cudami.