Kółka metalowe – jak istotny jest odpowiedni dobór materiału?

Różnego rodzaju koła to podstawowy element maszyn, z którym spotkać można się praktycznie wszędzie. Niemal wszystkie pojazdy lądowe wykorzystują koła do poruszania się, w takiej lub innej formie. Z uwagi na potrzebę wyspecjalizowania takich kółek, przybierają one wysoce zróżnicowane formy. Wystarczy, aby szybko zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, aby zdać sobie sprawę, jaka różnorodność kształtów i rozmiarów kół funkcjonuje w różnych pojazdach, maszynach i systemach mechanicznych.

Bardzo istotnym dla tych elementów parametrem jest także materiał. To, czy wybierze się kółka metalowe, czy na przykład te, które wykonane są z tworzywa sztucznego, takiego jak poliuretan, przekłada się na niemal każdy aspekt ich funkcjonowania. Rzecz jasna, większość z produktów, jakie są dostępne na rynku, to mieszanki różnych tworzyw w takiej lub innej formie – łożyska, ramy i ramy większości kółek zrobione są z kompletnie innych materiałów, chociaż spotkać można także kółka metalowe bez innych domieszek.

Na jakie parametry koła ma wpływ ich materiał?

Rola materiału w określaniu przydatności danego zestawu kółek jest bardzo znacząca. Warto pamiętać, że jest to jeden z głównych czynników w określaniu czysto mechanicznych funkcji koła, jak na przykład maksymalne dopuszczalne obciążenie, na które zawsze trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Chociaż nie jest to aż tak oczywiste, to materiał przekłada się również na tarcie i parametr ścieralności koła, co ma ogromne znaczenie dla wpływu pojazdu na posadzkę, a także dla powstałego podczas jazdy oporu. Ostatnim parametrem, jaki można uznać tu za wyjątkowo istotny, jest także trwałość danego elementu. Solidność kółek to wypadkowa jakości materiałów, z których są wykonane, a także tego, jak bardzo precyzyjna i przemyślana jest ich konstrukcja.

Gdzie najczęściej stosuje się kółka metalowe?

Czyste kółka metalowe są dość charakterystycznym produktem, który zazwyczaj najbardziej przydatny okazuje się w ekstremalnych warunkach. Warto tutaj wspomnieć o pojazdach, które muszą pracować przy wyjątkowo wysokich temperaturach, w których tworzywa sztuczne, materiały znacznie mniej odporne na ciepło, nie mogą sobie poradzić. Innym przykładem mogą być tu pojazdy obsługujące ogromne obciążenia, w przypadku których szczególną uwagę należy poświęcić zapobieganiu odkształceń. W obu tych przypadkach dominują przede wszystkim kółka metalowe wykonane z żeliwa – jest to zazwyczaj pojedynczy, jednolity odlew, co w dalszym stopniu podnosi ich imponującą trwałość.

Więcej o kołkach meblowych czytaj na: https://www.zabi.pl/pl/kolka-oferta/