Jak działa aromaterapia?

Do dnia dzisiejszego aromaterapia nie została doceniona przez lekarzy jako sposób i metoda leczenia różnych dolegliwości.

Wykorzystuje ona mieszaninę wyciągów z różnych roślin i owoców, co nadaje niesamowity aromat. Niewiele ludzi w Polsce zdaje sobie sprawę z roli, jaką odgrywa węch na ludzki organizm. W każdym organizmie jest ogromna ilość receptorów odpowiedzialnych za rozróżnianie nawet 10 tysięcy różnych woni. Węch oddziałuje na najbardziej prymitywne części mózgu, powoduje, że substancje wonne, które wdychamy, przedostają się do jamy nosowej, w której to nabłonku znajduje się kilka tysięcy receptorowych komórek. W takiej komórce węchowej, po połączeniu z cząsteczką wodną, powstaje impuls nerwowy. Informacja o zapachu dociera do różnych części mózgu. Zapach ma także powiązanie z pamięcią emocjonalną, co wpływa na nasze samopoczucie podczas aromaterapii. Czasem czujemy się bezpiecznie, a czasami niespokojnie. Olejki do aromaterapii często spotykane są w gabinetach psychologicznych. Stosowanie aromaterapii przez psychoterapeutów jest sposobem leczenia pacjentów. Niewiele osób zdaje sobie do końca sprawę, jakie właściwości posiadają olejki eteryczne oraz jak działają na człowieka. Od wielu lat są one stosowane przez lekarzy medycyny naturalnej, szczególnie jako dodatek do kąpieli lub środek dodawany do kąpieli parowej. Mają one bardzo pozytywny wpływ na człowieka. Wiele zapachów działa na jego zmysły, ale także mają właściwości odprężające, relaksujące, czy antystresowe.

Olejkiem eterycznym jest substancja wodna, oleista, która otrzymywana jest w procesie destylacji z parą wodną odpowiedniego surowca roślinnego.

Ich budowa chemiczna opiera się na połączeniu różnych ketonów, estrów, alkoholi, laktonów, terpenów oraz aldehydów, związków trudnych do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych. W sieci można zakupić różnego rodzaju olejki naturalne, zioła https://www.izdrowiej.pl/ oraz wiele innych środków do aromaterapii. Olejki eteryczne są używane nie tylko w medycynie naturalnej, ale także jako element zapachowy do świeczek. Wlany i podgrzewany w specjalnym pojemniczku rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu, wypełniając powietrze aromatycznym zapachem lawendy czy innego zapachu.