Faktoring – szybka wypłata bez czekania na kontrahenta

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością ciągłego zachowywania płynności finansowej.

Nie zawsze jest to jednak proste, o czym dobrze wiedzą szczególnie małe przedsiębiorstwa. Dużym problemem jest często długie oczekiwanie na kontrahentów, którzy opłacają faktury praktycznie w ostatniej chwili, na moment przed upłynięciem ustalonego terminu. Rozwiązaniem, pozwalającym na utrzymanie lepszej płynności finansowej i otrzymanie natychmiastowej zapłaty jest faktoring.

 

Faktoring - szybka wypłata bez czekania na kontrahenta

Na czym polega faktoring?

Usługa faktoringu to, najprościej mówiąc, finansowanie nieopłaconych faktur. Firma, która się tym zajmuje niejako zakłada pieniądze z góry za kontrahenta, który jeszcze nie uregulował należności. Kwota widniejąca na fakturze jest później zwracana firmie po otrzymaniu zapłaty przez przedsiębiorstwo.

Faktoring dla małych firm jest prostym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia prowadzenie przedsiębiorstwa. Małe firmy bardzo często nie posiadają dużego zaplecza finansowego, które zapewnia im nieustanną płynność. Budżet takiego przedsiębiorstwa nierzadko może być mocno napięty, przez co oczekiwanie na moment, aż kontrahent ureguluje należność z faktury może być bardzo trudnym czasem. Korzystając z faktoringu można otrzymać taką wypłatę praktycznie od razu.

Jakie wymagania należy spełnić?

Zaletą faktoringu dla małych firm jest to, że klient nie musi spełnić żadnych dużych wymagań, aby móc z tego skorzystać. Przede wszystkim, wielu ludzi myli tę usługę z kredytem, choć w rzeczywistości jest to coś należącego do zupełnie innej dziedziny. Oznacza to, że nie trzeba przy tym załatwiać skomplikowanych formalności ani wykazywać zdolności kredytowej.

Dobre firmy oferujące faktoring dla małych firm zapewniają również elastyczne warunki współpracy i dostęp do gotówki zawsze, gdy jest to potrzebne. Wszystko to sprawia, że usługa ta jest bardzo pomocna i korzystna, szczególnie dla niewielkich przedsiębiorstw. Korzystanie z niej pozwala na znacznie bardziej elastyczne zarządzanie swoim budżetem.