Schorzenia plamki żółtej i ich przykłady

Oczy ludzkie są narażone na wiele różnych schorzeń i dolegliwości, do grona których można zaliczyć między innymi choroby plamki żółtej.

Są to niezwykle poważne problemy, które atakują strukturę odpowiadającej za właściwą ewolucję oczu ludzkich. Właściwe funkcjonowanie plamki żółtej wiąże się z możliwością bezproblemowego rozpoznawania kolorów, kontrastu czy też różnych drobnych szczegółów otoczenia. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, wówczas może dojść do znacznego pogorszenia wzroku. Odnośnie chorób plamki żółtej, istnieje kilka typów takich schorzeń, o których warto uzyskać więcej informacji.

Schorzenia plamki żółtej i ich przykłady

Groźne choroby plamki żółtej i ich rodzaje

Całkiem częstym schorzeniem uderzającym w plamkę żółtą jest AMD, czyli zwyrodnienie spowodowane przez wiek pacjenta. Ta choroba najczęściej dotyczy osób, które ukończyły przynajmniej 80 rok życia. Zwyrodnienie to może mieć postać wysiękową albo suchą. W przypadku suchego AMD, rozwój choroby jest powolny i nie prowadzi do całkowitego zaburzenia prawidłowego widzenia. Odmiana wysiękowa jest groźniejsza, a w ramach jej leczenia stosowane są specjalne iniekcje do gałki ocznej.

Kolejnym schorzeniem jest obrzęk gałki ocznej spowodowany cukrzycą. Ta choroba obejmuje torbielowaty obrzęk, który może stanowić spore zagrożenie prawidłowego widzenia u osób mających cukrzycę. Istotną rolę w zakresie zapobiegania temu schorzeniu jest odpowiednia kontrola glikemii. Poza tym plamka żółta może ulec uszkodzeniu w wyniku nadciśnienia tętniczego, problemów z krzepnięciem krwi i zatorów. Takie schorzenie dotyczy zarówno starszych jak i młodszych pacjentów.

Wyspecjalizowani okuliści, tacy jak między innymi https://okulistykaakademicka.pl/okulista-lomianki/ radzą sobie dobrze również z diagnozowaniem oraz leczeniem centralnej retinopatii surowiczej. Należy też pamiętać o tym, że do okulistów powinno się wybierać również w celu dokonania kontroli stanu oczu oraz w przypadku podejrzewania innych schorzeń narządów wzroku. Im szybciej zostaną wykryte, tym lepiej dla skuteczności leczenia.