Rozwód z chrapaniem

Chrapanie partnera często bywa powodem żartów – porównujemy je do odgłosów wiertarki lub odrzutowca. Jeśli jednak powtarza się każdej nocy, przestaje nam być już do śmiechu. Przez uciążliwe odgłosy tracimy bowiem nawet 1,5 godziny snu.

Skąd się bierze ten dźwięk?

Głośne dźwięki powstają wówczas, gdy powietrze przepływające przez nasze gardło napotka przeszkodę. Mogą być nią powiększone migdałki, przerośnięty języczek, skrzywiona przegroda nosowa albo inne nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych. Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą. Może być jednak objawem wielu nieprawidłowości, a także źródłem kłopotów zdrowotnych.

Przyczyny chrapania

Chrapanie spowodowane jest wieloma czynnikami, nie tylko niewłaściwą budową gardła. Ten irytujący problem dotyka głównie osoby otyłe, jego przyczyną bardzo często bywają bowiem nadprogramowe kilogramy. Nie oszczędza ono również ludzi starszych − wiek to czynnik, który znacznie zwiększa prawdopodobieństwo nocnego hałasowania. Podłożem problemu może być też palenie papierosów oraz picie alkoholu. Zdarzają nam się również sporadyczne epizody chrapania, mające miejsce wtedy, gdy cierpimy na niedrożność nosa spowodowaną przeziębieniem bądź alergią. Kolejną przyczyną bywają przerośnięte migdałki – problem ten dotyczy najczęściej młodych osób. Co ciekawe, nie bez znaczenia jest nawet płeć. O wiele częściej kłopotliwe odgłosy wydają bowiem mężczyźni.

Chrapię – co mi grozi?

Zazwyczaj nie słyszymy własnego chrapania, nie zdajemy więc sobie sprawy ze skali problemu. Tymczasem nocne pochrapywanie bywa naprawdę niebezpieczne. Jeśli cierpimy na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca lub nadciśnienie, nasze problemy ze zdrowiem mogą się pogłębić. Nieleczone chrapanie prowadzi do zaburzeń oddechowych – czasami nocny odpoczynek bywa wręcz walką o każdy haust powietrza. Przerwy w dopływie tlenu mogą być bardzo groźne, skutkować zawałem serca lub udarem, co z kolei niesie za sobą ryzyko śmierci. To wieczorne zjawisko prowadzi również do zaburzeń koncentracji oraz wahań nastrojów – mimo że całą noc spędziliśmy w łóżku, budzimy się niewyspani. Grozi to zmianami w psychice oraz kłopotami w relacjach społecznych. Na brak snu uskarżają się głównie partnerzy osób cierpiących na tę przypadłość. Zmęczenie i poirytowanie prowadzi często do nieporozumień, a także wzajemnych pretensji. Chrapiący mężczyźni bardzo często miewają także problemy z potencją, co również wpływa niekorzystnie na relacje w małżeństwie. Choć trudno w to uwierzyć, aż 6% rozwodów spowodowanych jest przez nocne hałasy! W tym niechlubnym starciu przygrywają one jedynie z niewiernością i kłopotami finansowymi.

Jak wyleczyć się z chrapania?

Jeśli chrapanie zdarza nam się jedynie incydentalnie, skupmy się na profilaktyce. Utrzymujmy stałą wagę, dbajmy o sprawność fizyczną oraz unikajmy alkoholu, zwłaszcza przed snem. Z kolei osoby, które codziennie cierpią z tego powodu powinny jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty. Leczenie nie wymaga długotrwałej terapii ani przyjmowania garści leków. Nowoczesna radiochirurgia pozwoli szybko, a zarazem niemal bezboleśnie pozbyć się tego utrapienia, po więcej informacji zapraszamy tutaj https://www.cmpromed.pl. Przywrócenie drożności dróg oddechowych możliwe jest dzięki precyzyjnemu zabiegowi, podczas którego nie jest konieczna narkoza czy hospitalizacja. Przyniesie on ogromną ulgę nam oraz naszym bliskim.