Jaki nurt psychoterapii wybrać?

Podjęcie decyzji o udaniu się na psychoterapię bywa wyjątkowo trudne, a jednocześnie jest pierwszym ważnym krokiem ku dobrym zmianom. Kolejnym etapem powinien być wybór doświadczonego terapeuty, który pomoże nam osiągnąć zamierzony cel. Terapeuci mogą się specjalizować w różnych podejściach psychoterapeutycznych, dlatego warto wiedzieć, jaki nurt psychoterapii wybrać, aby najlepiej odpowiadał naszemu usposobieniu i preferencjom.

Nurt poznawczo-behawioralny, czy psychodynamiczny?

Szukając optymalnej terapii, warto uświadomić sobie, że poszczególne podejścia różnią się między sobą nie tylko zastosowanymi metodami, ale i czasem trwania całej terapii. W związku z czym, osoby, które chcą przebrnąć przez żmudny proces terapeutyczny możliwie jak najszybciej, powinny wybrać nurt poznawczo-behawioralny. Ponieważ terapia w tym nurcie zakłada dogłębną analizę schematów myślowych oraz nawyków behawioralnych, a w trakcie kolejnych sesji terapeuta pomoże nam zmienić sposób myślenia oraz sposób reagowania na określone bodźce. W tym celu prowadzący często zleca pacjentowi konkretne ćwiczenia do wykonania w domu. Co ważne, cały proces terapeutyczny nie trwa długo i jest nastawiony na osiągnięcie konkretnych rezultatów.

Ciekawą alternatywą dla terapii poznawczo-behawioralnej jest nurt psychodynamiczny. W przypadku tego podejścia sesje terapeutyczne polegają na stopniowym odkrywaniu nieuświadomionych i nieprzepracowanych konfliktów, które mają swoje źródło we wczesnym dzieciństwie lub w okresie dorastania. Proces terapeutyczny w nurcie psychodynamicznym zazwyczaj trwa długo i wymaga nawiązania odpowiedniej relacji między pacjentem a terapeutą.

Nurt systemowy, czy humanistyczno-egzystencjalny?

Nurt systemowy zakłada, że człowiek jest częścią większej grupy, dlatego nie należy go leczyć osobno, a jedynie w kontekście relacji z poszczególnymi członkami danej społeczności. Dlatego nurt systemowy jest wykorzystywany na przykład w terapiach rodzinnych i wymaga obecności wszystkich osób uwikłanych w toksyczne relacje. Proces terapeutyczny w przypadku podejścia systemowego jest krótkotrwały oraz nastawiony na rozwiązanie określonego problemu.

Natomiast nurt humanistyczno-egzystencjalny koncentruje się bardziej na jednostce i jej dążeniu do samorozwoju. Dlatego terapia prowadzona w tym nurcie zmierza do tego, aby pacjent maksymalnie skupił się na swoich wewnętrznych potrzebach i pragnieniach. Ponadto w procesie terapeutycznym pacjent ma także możliwość eksperymentowania z wyrażaniem swoich głęboko skrywanych emocji, a relacja z terapeutą powinna być przyjacielska i skłaniać pacjenta do otwartości oraz poszukiwania życiowej równowagi.

Jaki nurt psychoterapii będzie dla mnie odpowiedni?

Zanim wybierzemy dany nurt psychoterapeutyczny, warto zastanowić się nad tym, jaka forma współpracy z terapeutą będzie dla nas optymalna. Musimy zatem zadać sobie pytanie, czy chcemy zmienić swoje zachowanie i sposób myślenia, czy raczej wolimy skupić się na przeżyciach z dzieciństwa? A może w naszym przypadku lepiej sprawdzi się terapia rodzinna lub terapia nastawiona na samorozwój? Niezależnie jednak od tego, na co się ostatecznie zdecydujemy, pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na dobrą relację z terapeutą, będzie to bowiem podstawą udanej terapii.