Jak wybrać klimatyzację do małego mieszkania?

Czasy, gdy klimatyzacja kojarzyła się z luksusem dostępnym tylko dla osób najzamożniejszych, bezpowrotnie minęły — dzisiaj układy takie można spotkać nie tylko w biurach i domach, lecz również w mieszkaniach Polaków. Pewnych problemów mogą doświadczyć jednak osoby, które chcą zamontować system tego typu w lokalu o małej powierzchni.

Jak dobrać klimatyzator do wystroju wnętrza?

Jednym z głównych problemów przy wyborze klimatyzacji do niewielkiego mieszkania jest dopasowanie odpowiedniej jednostki wewnętrznej. Chodzi przy tym nie tyle o jej moc czy cechy użytkowe (choć oczywiście one też są istotne — opowiemy o nich w dalszej części artykułu), ile o estetykę — wszak w małym lokalu łatwo zaburzyć spójność aranżacji wystroju. Kwestię tę porusza na przykład tekst, opisujący najlepsze klimatyzatory do mieszkań 50 m², opublikowany niedawno w witrynie jednego ze znanych dostawców urządzeń tego typu — gorąco zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. 

Polecane w nim jednostki, utrzymane w różnych tonacjach bieli, są bezpiecznym rozwiązaniem — pasują praktycznie do każdej stylizacji. Zaznaczmy jednak, że na rynku dostępne są też klimatyzatory w innych, równie uniwersalnych kolorach (np. czarne lub grafitowe).

Jakie funkcje powinna mieć klimatyzacja do małego mieszkania?

Ważną kwestią jest też wybór systemu o odpowiednich funkcjach. Jak podają autorzy artykułu “Klimatyzacja do mieszkania 40 m2 – zobacz, jaki model polecamy i dlaczego!”, standardem są obecnie:

  •  grzanie i chłodzenie,
  • sterowanie za pomocą smartfona,
  •  oczyszczanie i jonizowanie powietrza.

Warto również postawić na urządzenie, które nie wydaje zbyt wielu dźwięków — w końcu w małym lokalu głośna praca klimatyzacji może istotnie utrudnić sen.

Jaki system klimatyzacji do małego mieszkania będzie najlepszy — split czy multisplit?

W przypadku małych mieszkań najlepiej sprawdza się klimatyzacja typu split. Składa się ona z jednostki zewnętrznej, wewnętrznej oraz łączących je przewodów z płynem chłodniczym. Można ją polecić zwłaszcza tam, gdzie powierzchnia lokalu jest naprawdę niewielka i — na dodatek — nie jest podzielona ścianami (przykładem może być kawalerka lub garsoniera).

Alternatywny system typu multisplit składa się z jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. Taka budowa pozwala na efektywne schłodzenie (lub ogrzanie) wielu pomieszczeń. Klimatyzacja tego typu polecana jest więc do mieszkań nieco większych, składających się z kilku pokoi.

Klimatyzacja do małego mieszkania — jak dobrać moc?

Jak dowiesz się od specjalistów z firmy Sevro ze strony https://sevro.pl/klimatyzacja/oferta/, zwykle zaleca się, by na 10 metrów kwadratowych powierzchni mieszkania przypadał 1 kW mocy chłodniczej (lub grzewczej) klimatyzacji. System o większej wartości tego parametru jest potrzebny np. wówczas, gdy:

  • mieszkanie ma dużą wysokość,
  • budynek nie jest odpowiednio zaizolowany lub ma nieszczelną stolarkę,
  • lokal znajduje się na poddaszu.

W każdej ze wspomnianych sytuacji warto dokonać dokładnych kalkulacji lub naradzić się ze specjalistami, na co dzień zajmującymi się klimatyzacją — zapewne chętnie podpowiedzą oni, jak dobrać moc urządzeń.