Jakie reakcje zachodzą w czasie wytwarzania energii w akumulatorze?

Wszystkie pojazdy potrzebują akumulatora do uruchomienia i działania, akumulator to urządzenie elektrochemiczne, które służy do gromadzenia i przechowywania energii chemicznej, która może zostać uwolniona jako energia elektryczna.

Istnieje wiele różnych typów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jednak wszystkie one wykorzystują tę samą reakcję elektrochemiczną do przechowywania i dostarczania energii. Gdy akumulator kwasowo-ołowiowy jest w pełni naładowany, na płytach ujemnych występuje nadmiar elektronów. Płyty dodatnie nie mają żadnych elektronów, co powoduje dużą różnicę potencjałów między płytami dodatnimi i ujemnymi. Po podłączeniu urządzenia elektrycznego elektrony zaczynają płynąć od strony ujemnej wzdłuż przewodnika i przez urządzenie do strony dodatniej. Im więcej elektronów płynie do płytki dodatniej, tym napięcie zmniejsza się i akumulator się rozładowuje. Ten ruch elektronów przez urządzenie powoduje jego działanie. Ładowanie akumulatora odwraca ten proces, zmuszając elektrony z powrotem do płyt ujemnych. Jakie reakcje zachodzą w czasie wytwarzania energii w akumulatorze?

Kiedy następuje ruch elektronów, akumulator przechodzi przemianę chemiczną, która umożliwia akumulatorowi magazynowanie energii.

W pełni naładowany akumulator kwasowo-ołowiowy składa się z trzech głównych elementów. Materiałem aktywnym na płytach dodatnich jest dwutlenek ołowiu, a materiałem aktywnym płyty ujemnej jest ołów. Elektrolit to rozcieńczony kwasu siarkowego i wody. Gdy akumulator się rozładowuje, przepływ elektronów umożliwia uwolnienie cząsteczek tlenu z dwutlenku ołowiu na płytach dodatnich. Tlen ma większe przyciąganie do wodoru niż cząsteczka siarczanu, więc wodór zrywa swoje wiązanie z siarczanem i łączy się z tlenem, tworząc wodę. Wolne cząsteczki siarczanu łączą się z dostępnymi cząsteczkami ołowiu na obu płytkach, tworząc siarczan ołowiu. Oczywiście cykle ładowania i rozładowywania są w pewien sposób ograniczone, w związku z tym akumulator z czasem straci swoją wydajność. Obecnie stosowane są nowoczesne akumulatory agm, które są akumulatorami bezobsługowymi.